17lut

Paski Gates Carbon Drive – Który wybrać?

Paski Gates Carbon Drive są niezwykle trwałe i zapewniają długi okres eksploatacji oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu. Z tego względu napędy opartym na pasku, są coraz częściej wybierane. Paski Gates wykonuje się z włókna węglowego o szerokości 11 mm. Dzięki dużej wytrzymałości doskonale zastępują tradycyjny łańcuch rowerowy. Napęd Gates Carbon Drive dopełniają koła zębate, które są kompatybilne z wszystkimi piastami z wbudowaną przekładnią biegów.

Firma Gates oferuje 4 modele pasków zębatych: CDX, CDC, CDN oraz ST.

Rodzaje pasków Gates Carbon Drive
Rodzaje pasków Gates Carbon Drive

Seria Gates CDX

Długodystansowe wyprawy, jazda po trudnym terenie czy jazda trekkingowa. Niewątpliwe doskonałym wyborem będą paski z serii CDX. Warto wspomnieć, że mogą współdziałać z silnikami o maksymalnym momencie wynoszącym do 90 Nm. Paski serii CDX składają się z poliuretanowych kordów wzdłużnych UHD z kompozytu węglowego.

Budowa paska Gates CDX
Budowa paska CDX

Ponadto paski CDX charakteryzują się możliwością wyboru koloru powierzchni zębów. Wybierać można spośród koloru czarnego oraz niebieskiego. Warto wspomnieć, że paski z serii CDX można stosować w temperaturach od -53°C do 85°C. Mając to na uwadze firma Gudereit montuje paski z serii CDX we wszystkich swoich modelach elektrycznych.

Seria Gates CDC

Z myślą o rowerach wyposażonych w silnik centralny, których moment wynosi maksymalnie 50 Nm zaprojektowana została seria CDC. Ze względu na zastosowanie włókien węglowych oraz elastomerów o wysokiej sztywności paski CDC jazda jest niezwykle cicha oraz komfortowa.

Budowa paska Gates CDC
Budowa paska CDC

Paski z serii CDC można stosować w temperaturach od -35°C do 60°C. Niewątpliwie seria CDC równoważy wysoką wydajność oraz niezawodność z korzystną ceną.

Seria Gates CDN

Paski z serii CDN to niewątpliwie doskonały wybór do rowerów miejskich oraz trekkingowych. Ponadto mogą być stosowane w rowerach elektrycznych z silnikiem umieszczonym w tylnej pieście. Zastosowanie kordu z włókna węglowego, elastomeru oraz konstrukcji Centertrack zapewnia zwiększoną trwałość oraz większy zakres temperatur pracy względem pierwszej generacji pasków. W rezultacie temperatura pracy wynosi od -35°C do 60°C.

Budowa paska Gates CDN
Budowa paska CDN

Należy wspomnieć, że tarcze zębate mechanizmu korbowego serii CDN wykonuje się z kompozytu nylonowego. Firma Gudereit montuje paski z serii CDN w modelu  Premium 11.0 evo.

Seria Gates ST

Produkty serii ST dedykowane są do rowerów z trzema lub mniej biegami. Stworzone z myślą o jeździe rekreacyjnej dla rowerzystów szukających pierwszego roweru z napędem na pasek. Ważnym aspektem jest to, że mogą być stosowane w rowerach elektrycznych. Jednakże jedynie z silnikami w tylnej piaście o maksymalnym przełożeniu 2,5:1. Podobnie jak paski z serii CDN oraz CDX paski ST mogą pracować w zakresie od -35°C do 60°C. Paski serii ST nie są kompatybilne z kołami zębatymi pozostałych serii, ze względu na brak zastosowania technologii Centertrack.

Polecane i sprawdzone przez wielu

Napędy Gates Carbon Drive stosuje ponad 1000 marek rowerowych na świecie. Z łatwością można je znaleźć w rowerach górskich, trekkingowych, miejskich oraz elektrycznych. Ze względu na wysoką jakość, niezawodność oraz wiele korzyści jakie niesie ich zastosowanie są co raz częściej wybierane w zastępstwie napędu opartego na łańcuchu. Bez wątpienia szeroki zakres modeli pozwoli na odpowiednie dopasowanie do każdego roweru.