2mar

Bosch eBike Systems – Jazda bez zmęczenia

W 2009 roku światowy gigant – firma Bosch utworzyła dział rowerów elektrycznych. Od tego czasu osprzęt firmy Bosch jest jednym z najczęściej wybieranych przez producentów rowerów. Zaprojektowano go z myślą o miejskich rowerzystach, jak i fanach jazdy w terenie.

Na początek trochę historii…

Rok 2011 rozpoczął trwającą do dziś erę rowerów elektrycznych. To właśnie wtedy firma Bosch wprowadziła do sprzedaży układ napędowy, którego głównym elementem został silnik elektryczny. Ze względu na ciągły wzrost zainteresowania rowerami elektrycznymi w 2013 roku wprowadzono kilka ulepszonych rozwiązań. W celu zwiększenia zasięgu zmieniono pojemność akumulatora na 300 oraz 400 Wh.

Generacje silników Bosch do rowerów elektrycznych.
Generacje silników Bosch do rowerów elektrycznych.

Dzięki nowemu komputerowi pokładowemu Intuvia jazda rowerem elektrycznym stała się łatwiejsza. Wyraźny wyświetlacz umożliwiał wybór żądanego trybu jazdy, podgląd informacji o czasie podróży. Wraz z upływem lat firma Bosch wprowadziła bardziej wydajne silniki z serii Active oraz Performance. W celu zwiększenia przyjemności z jazdy wprowadzono na rynek zaawansowane komputery pokładowe Purion oraz Kiox.

Jednostki napędowe

Ze względu na szerokie grono odbiorców w sprzedaży dostępne są silniki z kilku serii. Obecnie można wybrać silnik z serii: Active Line, Active Line Plus, Performance Line oraz Performance Line CX.

Bezsprzecznie najlepszym wyborem dla miejskich rowerzystów będą napędy oparte o silniki z serii Active Line. Silniki te charakteryzują się momentem obrotowym o wartości 43 Nm oraz 50 Nm. W zależności od zamontowanego akumulatora i wybranego trybu jazdy zasięg wynosi do 80 kilometrów.

Silnik Boschz serii Active Line Plus
Silnik Bosch z serii Active Line Plus

Dla bardziej wymagających klientów – rowerzystów pragnących większego wsparcia oraz mocy podczas pokonywania wzniesień zaprojektowano serię Performance Line. Silniki z serii Performance Line oraz Performance Line CX charakteryzują się momentem obrotowym o wartościach 63 oraz 75 Nm.

Silnik Bosch z serii Performance Line.
Silnik Bosch z serii Performance Line.

Oczywiście wszystkie silniki formy Bosch posiadają tryby jazdy o różnym poziomie wsparcia. Wśród nich są tryby: Eco, Tour, Sport oraz Turbo. Oczywiście możliwa jest jazda bez wspomagania. Silniki współpracują z całą gamą komputerów pokładowych: Purion, Intuvia, Kiox, Nyon.

Komputery pokładowe

Komputer pokładowy Bosch Purion

Purion to komputer pokładowy o minimalistycznym wyglądzie. Bez wątpienia jest zaprojektowany dla wszystkich, którzy chcą mieć najważniejsze informacje zawsze pod ręką. Dzięki prostemu projektowi, wszystkie informacje są dostępne po naciśnięciu przycisku.

Komputer pokładowy Bosch Intuvia, do sterowania silnika Bosch
Komputer pokładowy Bosch Intuvia

Wyświetlacz komputera Intuvia umożliwia odczytanie informacji w każdych warunkach oświetleniowych. Dzięki oddzielnej jednostce sterującej dłonie przez cały czas pozostają bezpiecznie na kierownicy. Intuvia posiada złącze USB, dzięki któremu możesz doładować smartphone lub nawigację GPS.

Komputer pokładowy Bosch Kiox do silników Bosch
Komputer pokładowy Bosch Kiox

Kiox to jeden z najbardziej zaawansowanych komputerów pokładowych dostępnych na rynku. Kolorowy wyświetlacz pokazuje wszystkie dane dotyczące jazdy, a oddzielna jednostka sterująca pozwala zachować ciągłą kontrolę nad kierownicą. Kiox może rejestrować Twoje podróże i wysyłać wszystkie istotne dane za pomocą technologi Bluetooth do aplikacji na smartphonie.

Czy warto wybrać rower elektryczny z Bosch eBike System?

Firma Bosch zaprojektowała doskonałe silniki oraz komputery pokładowe do rowerów elektrycznych. W ciągu ponad 10 lat stworzono produkty z myślą o rowerzystach poruszających się po mieście, jak i entuzjastach jazdy po szutrowych ścieżkach turystycznych. Gdy pragniesz pokonywać długie trasy bez zmęczenia czy chcesz dojeżdżać do pracy w zakorkowanym mieście, rower elektryczny z silnikiem Bosch to bez wątpienia doskonały wybór.