18lip

Technologia mechanizmów korbowych Hollowtech II

Prace nad stworzeniem idealnego mechanizmy korbowego doprowadziły do opracowania technologii Hollowtech II. Ze względu na uzyskaną równowagę pomiędzy masą, a sztywnością mechanizmu korbowego, technologia Hollowtech II zapewnia zdecydowanie lepsze osiągi.

 

Gudereit SX-70 evo z mechanizmem korbowym Shimano Deore w technologii Hollowtech II
Gudereit SX-70 evo z mechanizmem korbowym Shimano Deore w technologii Hollowtech II

 

W technologii Hollowtech II stosuje się lekki, drążony mechanizm korbowy powstający w procesie kucia opracowanym przez firmę Shimano. Oś suportu zintegrowano z prawą częścią mechanizmu korbowego, co pozwoliło na uzyskanie odpowiedniej sztywności i mniejszej masy. Ze względu na zastosowanie zewnętrznych łożysk uzyskano korzystniejsze rozłożenie masy oraz zapewnienie większej stabilności podczas pedałowania.

Mechanizm korbowy Shimano Deore FC-T6010
Mechanizm korbowy Shimano Deore FC-T6010

Średnica 24 mm, osi i łożysk zewnętrznych została tak wybrana by uzyskać jak największą odporność układu na zginanie i skręcanie podczas wykonywania obrotu. Natomiast łożyska wyposażono w odpowiednie uszczelnienie mające na celu zwiększyć ich żywotność oraz wytrzymałość.

 

Suport Shimano SM-BB52 w technologii Hollowtech II
Suport Shimano SM-BB52

System Hollowtech II charakteryzuje się nieskomplikowaną metodą montażu. Do wkręcenia misek suportu służy specjalny klucz wielowypustowy. A lewe ramię mechanizmu korbowego zakręca się na osi zintegrowanej z prawym ramieniem za pomocą klucza imbusowego. Na koniec należy pamiętać o przykręceniu śruby mocującej lewego ramienia.