24cze

Wymiana oleju w przekładniach Pinion

Przekładnie Pinion charakteryzują się wysoką niezawodnością oraz trwałością. W celu zapewnienia poprawnego działania przez długie lata należy przestrzegać zaleceń producenta. Olej w przekładni powinno się wymieniać co 10000 kilometrów lub co roku. Instrukcję wymiany oleju przedstawiono poniżej.

Wymiana oleju w przekładniach z serii C

W celu przeprowadzenia wymiany oleju należy przygotować: zestaw serwisowy o oznaczeniu P8903, klucz imbusowy 3 mm, wkrętak dynamometryczny z bitem imbusowym 3mm, śrubokręt płaski. Przed wymianą należy zamontować rower na stojaku, aby otwór spustowy znajdował się jak najniżej, oraz podłożyć tacę pod przekładnię.


Na początku należy delikatnie podważyć osłonę przekładni za pomocą śrubokręta płaskiego. Następnie odkręcić korek spustowy poniżej ramienia oraz wkręcić końcówkę z podłączoną rurką strzykawki. Odkręcić korek wlewu oleju znajdujący się powyżej ramienia korby, strzykawką odciągnąć olej z przekładni i zakręcić korek spustowy momentem 3Nm. Strzykawką odciągnąć 60 ml świeżego oleju z buteleczki, wkręcić końcówkę rurki w otwór korka wlewu oraz wprowadzić olej do środka przekładni. Następnie odciągnąć tłoczek strzykawki w celu wyrównania ciśnienia w układzie. Zakręcić korek wlewu momentem 3Nm. Opisane czynności przedstawiono na filmie przygotowanym przez firmę Pinion.

Wymiana oleju w przekładniach z serii P

Przed wymianą oleju należy przygotować: zestaw serwisowy o oznaczeniu P8903, klucz imbusowy 3mm oraz 2,5mm, wkrętak dynamometryczny z bitem imbusowym 3mm, śrubokręt płaski. Ponadto zaleca się umieszczenie tacy pod przekładnią. W celu zdjęcia osłonu należy odkręcić cztery śruby osłony za pomocą klucza imbusowego 2,5mm. Następnie odkręcić korek wlewu za pomocą klucza imbusowego 3mm oraz wkręcić końcówkę z podłączoną strzykawką. Przechylić rower i za pomocą strzykawki odciągnąć stary olej.


Strzykawką odciągnąć 60 ml świeżego oleju z buteleczki, wkręcić końcówkę rurki w otwór korka wlewu oraz wprowadzić olej do środka przekładni. Następnie odciągnąć tłoczek strzykawki w celu wyrównania ciśnienia w układzie. Korek wlewu zakręcić momentem 3Nm, założyć osłonę oraz zakręcić cztery śruby z momentem 1,5Nm. Opisane czynności przedstawiono na filmie przygotowanym przez firmę Pinion.

Odpowiednia konserwacja – wieloletnie użytkowanie

W celu osiągnięcia największej trwałości oraz niezawodności należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Regularna wymiana oleju sprawi, że przekładnia będzie działać bezproblemowo przez długie lata.